Szigetelés

Szigetelés típusok

Az energiatermelés, -felhasználás és -megtakarítás mindennapjaink egyik legfontosabb kérdése lett; a növekvő energiaárak és a klímaválság pedig ezt csak még égetőbbé tette. Mindezek miatt központi témává vált a megtermelt energia hatékony és pazarlásmentes felhasználása. Ebben segítenek nekünk a különböző hőszigetelő rendszerek, amik meggátolják a hő áthatolását, terjedését; ezáltal télen a meleg levegőt bent, nyáron pedig kint tarthatjuk.

Ezzel kapcsolatban kulcsfontosságú kérdésként merülhet fel, hogy mégis milyen hőszigetelési anyagot alkalmazzunk, aminek tulajdonságai legjobban illeszkednek házunk felépítéséhez és az igényeinkhez. A következőkben ebben szeretnénk segíteni Önöknek, hogy a lehető legjobb döntést tudják meghozni hőszigetelési rendszerük kiválasztásakor.

napelem panelek
Népszerű hőszigetelő anyagok és tulajdonságaik:

  1. EPS polisztirol (hungarocell)
 Manapság ez számít az egyik legnépszerűbb alapanyagnak és nem véletlenül. Viszonylag olcsón tudunk hozzájutni ehhez a jó hőszigetelő képességű anyaghoz, mindemellett pedig nagyon könnyű vele dolgozni. Fontos azonban azt is megemlíteni, hogy ez a fajta szigetelés lábazatra nem alkalmas, hiszen sem a stabilitásának, sem a hőszigetelő képességének nem tesz jót a víz. Homlokzati falakra viszont bátran alkalmazhatjuk.

  2. XPS polisztirol
 Összetételében megegyezik az EPS polisztirollal, azonban gyártásában lényegesen különbözik. Ezáltal nő a hőszigetelő képessége, ellenáll a fagynak, víztaszítóvá és kevésbé sérülékennyé is válik, azonban sajnos ezek miatt az ára is magasabb, mint az előzőnek. Lábazatok szigeteléséhez, pincékhez, lapostetőkhöz és padlókhoz is tökéletes választás lehet.

  3. Grafitos polisztirol
 A sima EPS-hez hasonló anyag ez is, azonban a gyártás során ebbe mikroszkopikus méretű grafit részecskéket raknak, ami segítségével akár 20%-kal jobb hővezető képességet érhet el. Ennek köszönhetően már vékonyabb rétegben is elérhető az EPS-el megegyező hatás, emiatt kifejezetten hasznos tud lenni olyan felületeken, ahol nincs sok hely a szigetelésnek, például az ablakok környékén. További tulajdonságait tekintve hasonló az EPS-hez, könnyű vele dolgozni, valamint gyulladás esetén magától is kialszik. Árában már inkább az XPS-hez hasonló, azonban ez a teljesítményében is visszaköszön. 

Szigetelőanyagok
  4. Kőzetgyapot
 Alapanyagát a megolvasztott és szétszálazott kőzet adja, ezáltal a szálak közt megreked a levegő, ezzel biztosítva a hőszigetelő tulajdonságát. Nagyon jó páraáteresztő képessége miatt vályogfalak és tetőterek szigetelésére is tökéletes választás lehet, hiszen kevésbé penészesedik, vizesedik. A kőzetgyapot szinte alig tartalmaz szerves anyagot, viszont teljesen természetes eredetű, ezáltal több évtizeden keresztül is megőrzi a stabilitását és egyáltalán nem éghető, képes megakadályozni a tűz terjedését is. Sajnos az ára magasabb, mint az előzőknek, hiszen beszereléséhez érdemes szakembert alkalmaznunk, valamint több kiegészítő is szükséges hozzá.

  5. Üveggyapot
 Ehhez a szigeteléshez sok esetben újrahasznosított üveget használnak: vékony szálakra bontják, majd tekercsekké és táblákká formálják őket. Nagyon sokszínű a felhasználása, tetők, tetőterek, belső falak szigetelésére is alkalmas legyen szó akár fa- fém- vagy könnyűszerkezetes épületekről. Tulajdonságaiban hasonlít a kőzetgyapothoz, emiatt akár hangszigetelésként is kiválóan alkalmazható.

Hőátadási táblázatok

A falazó anyagok különböző módon vezetik a hőt, ezeknek a mérőszáma a hővezetési tényező, amely egy anyagi állandó. Ebből számoljuk a hőátbocsátási tényezőt, amelynél figyelembe vesszük az anyagok hővezetési tényezőjét és a vastagságot.

Nézzük a falazó anyagokra érvényes szigetelési értékeket!

Legismertebb Eps hőszigetelő rendszerek:

  • EPS80 (polisztirol, dyvit) λ= 0,036 W/mK
  • Grafitos hőszigetelés λ= 0,031 W/mK
  • Kőzetgyapot vakolható hőszigetelés λ= 0,036 W/mK
  • Baumit OpenTherm λ= 0,040 W/mK
  • Baumit Open Plus (grafitos) λ= 0,031 W/mK

Nyilván egy vastagabb, nagyobb tömeggel rendelkező falazatnak nagyobb lesz a hőtároló tömege, de ettől függetlenül nem biztos, hogy jobb lesz a hőszigetelő képessége.

A hővezetési tényező mikor jó?

A falazatunkhoz mindig olyan vastag hőszigetelés alkalmazzunk, ami jobb, vagy megfelel a mérnöki kamara javaslatának. Szóval a gyakorlatban a világos zöld, illetve a kék sávban lévő szigetelőanyagot próbáljuk meg választani!

Weboldalunk sütiket (cookies) használ a teljesebb felhasználói élmény és anonim látogatottsági statisztikák gyűjtése érdekében.